Turizm

2024 Yılında Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

Dünya Mutluluk Raporu’nun ilk kez 2012’de yayımlanmasının üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçti. O zamandan beri Birleşmiş Milletler, dünyanın en mutlu ülkelerini sıralayan yıllık bir rapor yayınlıyor: nüfusun genel olarak diğer yerlere göre daha memnun olduğu yerler. Bu süre zarfında birçok ülke çok yıllı bir pandemi, doğal afetler ve savaşlar geçirdi, ancak BM ve dünya genelindeki hükümetler, insanları daha mutlu kılmak için politikalar geliştirebilmek amacıyla insanların neyin daha mutlu ettiğini kesin olarak bulma taahhüdünde bulunuyor.

Her BM üye devletinde yaklaşık 1.000 kişi, yaşam kalitelerini 0 ila 10 arasındaki bir ölçekte değerlendirirken araştırmacılar altı alandaki verileri topluyor: kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, yaşam beklentisi, sosyal destek, güven ve yolsuzluk, yaşam kararları almak için algılanan özgürlük ve cömertlik. Sürpriz olmayan bir şekilde, “mutluluk boşluğu”nun daha küçük olduğu yani nüfusun yukarıda listelenen altı faktöre benzer bir deneyime ve erişime sahip olduğu ülkeler genel olarak daha mutlu oluyor. En son rapor Mart ayında yayımlandı.

Aşağıda, dünya genelinde ülkeler arasındaki öznel mutluluk varyasyonunu açıklayabilecek faktörler hakkında konuşuyoruz. Dünya Mutluluk Raporu, bu faktörler ve ölçümler üzerine bir liste oluşturmaz; bunun yerine anket yapan kişiler, Cantril Ölçeği’nde kendilerini değerlendirmeler sağlarlar. Bu temelde, kendinizi ne kadar tatmin ettiğiniz konusunda bir merdiven üzerinde nereye koyacağınızı değerlendirmek gibidir; merdivenin en üstünde veya 10 numarada olmak en mutlu olabileceğiniz yerken, en alttaki basamak veya sıfır en mutsuz olabileceğiniz yerdir. Dünya Mutluluk Raporu daha sonra, her ülkenin nüfusunun ortalama mutluluğundaki varyasyonlarla ilişkilenebilecek bir dizi faktörü ölçer ve araştırır, aşağıda tartıştığımız gibi. İşte dünyanın en mutlu 10 ülkesi listesi – ve kim bilir, belki bu ülkeleri ziyaret etmeyi hayal etmek size bir mutluluk patlaması yaşatabilir.

  • Yeni Zelanda

Mutluluk Raporu’nda araştırılan faktörlerden biri algılanan yolsuzluğun yokluğudur. Bireylerin kurumlara yüksek düzeyde güven duyduğu ülkeler, daha az güvenilir ve güvenilir olmayan ortamlarda yaşayanlardan daha mutludur. Yeni Zelanda, uluslararası hizmet güveni sıralamalarında sürekli olarak yüksek bir yerde bulunur. 2022 Yolsuzluk Algıları çalışması, Yeni Zelanda’yı kurumsal güven açısından dünyada ikinci sıraya yerleştiriyor – bu da ülkeyi yine en mutlu 10 içine koymaya yardımcı olan faktörlerden biridir. Yeni Zelanda’daki Kiwiler, iş yerinde ve sosyal alanlarda memnuniyetten kaynaklanan ünlü bir mutlu ve dost canlısı gruptur. Duygusal ve zihinsel büyümeyi öncelikli kılan bir Başbakan’a sahip olmak da elbette kötü bir şey değil. 2019’da Jacinda Ardern, Mental Sağlık’ı güçlendirmek, çocuk yoksulluğunu azaltmak ve Māori ve Pasifika nüfuslarını desteklemek gibi girişimlere milyarlarca dolar tahsis eden Bir Refah Bütçesi’ni tanıttı. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: Bu kolay: Dışarıda oynamaya gidin. Yeni Zelanda, dünyanın en doğal güzelliklere sahip ülkelerinden biridir, muhteşem manzaralar kadar çok sayıda dış mekan etkinliği vardır. Tatilinizi Milford Sound’da kano yaparak, Tongariro Milli Parkı’nda yürüyüş yaparak veya Queenstown’da bungee jumping yaparak geçirseniz bile, geldiğinizde kendinizi daha iyi hissetmiş olacaksınız.

  • Lüksemburg

Dünya Mutluluk Raporu için incelenen bir diğer faktör de gelirdir. Hepimiz paranın mutluluk satın alamayacağını duymuşuzdur, ancak gerçek şu ki gelir, daha yüksek yaşam standartları, kullanılabilir gelir ve daha fazlası sağladığından insanların mutluluğunu etkiler. Lüksemburg’daki ortalama hane geliri, uluslararası meslektaşlarına göre oldukça yüksektir. 600.000’den az nüfusu olan bu küçük ülke, vatandaşlarına emeklilik sonrası yardımcı olmak için yüksek maaşlar ve güçlü bir sosyal güvenlik sistemini sunar. Ancak parayla hiçbir ilgisi olmayan, ülkenin zengin sağlık sistemine ve mükemmel iş-yaşam dengesine sahip diğer birçok avantajı da vardır (muhtemelen zorunlu beş haftalık tatil süresinden kaynaklanmaktadır). Endorfin artırıcı seyahat ipucu: Doğa ve kültür arasında karar veremiyor musunuz? Chemin de la Corniche’yi tırmanarak her ikisine de biraz doz alın (ve aynı zamanda biraz egzersiz yapın), Lüksemburg Şehri’nin 17. yüzyıl taş duvarları boyunca dolanan bir yaya yolu. Luxembourglu yazar Batty Weber tarafından “Avrupa’nın en güzel balkonu” olarak adlandırılan sokak, Alzette Nehri ve şehir merkezinin tarihî merkezinin inanılmaz manzaralarına sahip.

  • İsviçre

İsviçre, çok sayıda araştırma alanında küresel ortalamayı sürekli olarak aşan bir ülkedir, bunlar arasında ortalama gelir, eğitim, sağlık ve çevre kalitesi bulunmaktadır. İsviçre’de yaşam beklentisi, bazı çalışmalara göre dünya genelinde ilk 5 ülkeden biri olarak 84.25 yıl olarak belirlenmiştir. Belki de bundan kaynaklı olarak, İsviçre’de her şey oylanır, çalışanların kaç tatil günü alması gerektiğinden ülkeye kaç göçmenin alınması gerektiğine kadar, yerel düzeye kadar referandumlar yıl içinde birçok kez gerçekleşir. Bu doğrudan demokrasi sistemi, İsviçre vatandaşlarının ülkelerinin evrimine benzersiz bir katılım hissi kazanmasını sağlar. İsviçre’nin ilk kez ziyaret edenler için içine kapanık olabilecekleri bilinir, ancak her sesin önemli olduğuna inanarak bir arada tutulan güçlü bir sosyal dokusu vardır. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: University College London’dan bir araştırmaya göre, küçük miktarlarda bitter çikolata tüketmek depresif belirtilerde önemli bir azalmaya yol açabilir ve dünyada çikolata alışverişi için daha iyi bir yer neresi olabilir ki? İsviçre’de birçok çeşidi deneyin, Zürih’teki Teuscher merkezindeki% 99 kakao çubuğunu deneyin veya Cailler-Nestle çikolata fabrikasını ve mağazasını ziyaret etmek için trenle Broc’a gidin.

  • Norveç

Norveç’te çok fazla şikayet edilecek bir şey yok. İyi entegre edilmiş bir devlet refah sistemi ve doğal kaynaklarının sorumlu bir şekilde yönetilmesine dayalı olarak ekonominin başarılı bir şekilde inşa edilmesi, geride kalan çok az insan bırakır ve bu da sosyal destek, hükümete güven ve ekonomik refah hissiyatını beraberinde getirir. Eğlenceli bir gerçek: Dünya Mutluluk Raporu’nun atıfta bulunduğu sadece modern araştırmalar değil. Bazı kavramlar, Aristoteles dönemine kadar gider, bunlardan biri de “eudaimonia” kavramıdır, ki bu da “erdemlere göre ruhun etkinliği” olarak tanımlanmıştır. Bu fikir, adalet duygusu, dostluk kurma ve sürdürme yeteneği ve vatandaşlık karakteri gibi güçlü erdemlere sahip ülkelerin mutlu olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir. Mutluluğumuz, bir şekilde, çevremizdeki insanların davranışlarına bağlıdır, bu nedenle bireysel ve kurumsal düzeyde yüksek düzeyde pro-sosyal davranışa sahip olmak önemlidir. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek olan suyun yakınında olmanın insanları mutlu ettiği, ve Norveç’in Avrupa’daki en derin ve en güzel göllerinden birkaçına sahip olduğu bir gerçektir. Oslo’nun yaklaşık 60 mil kuzeyindeki Mjøsa Gölü gibi, ülkenin çevresinde dolaşan bir bisiklet yolu bulunmaktadır, bu nedenle suya girmeden önce güzel bir bisiklet sürüşü yapın.

  • İsveç

İsveç, altıncı sırada olmasına rağmen, Nordik ülkeler arasında en düşük sıralamaya sahiptir. Yine de dünya genelinde en mutlu ülkelerden biridir. İlginç bir şekilde, ülkenin pandemiyle başa çıkma şeklinde Nordik komşularına kıyasla büyük bir fark vardı. Rapor bize hatırlatıyor ki İsveç, pandeminin başlangıcında toplum yayılmasını bastırmayan tek Nordik ülkeydi. Bununla birlikte, İsveç’i dünya genelinde mutlu kılan bir dizi faktör vardır, bunlar arasında yüksek kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, eğitim

  • Hollanda

Dünya Mutluluk Raporu’na göre, ülkeler genellikle rapora göre üç kümeye ayrılır: ortak çıkar devletleri, özel çıkar devletleri ve zayıf devletler. Genel olarak, ortak çıkar devletleri genel mutluluğu artıran geniş bir refah artırıcı politika yelpazesini destekleyebilir. Her ülkenin hangi kategoriye düştüğünü etkileyen faktörlerden biri, devletin etkinliğidir; bu, para toplama, hizmet sunma, baskıdan ve iç savaştan kaçınma yeteneği gibi ölçümlerle belirlenir. Bu ölçümler, yaşam memnuniyeti ile ilişkilidir. Hollanda, bu adlandırılmış ortak çıkar devletlerinden biridir ve yaşam memnuniyeti, zayıf devletlere göre iki puan daha yüksektir. Bu ülkada mutluluk, genç yaşlarda başlıyor gibi görünüyor. 2013 UNICEF raporuna göre, Hollandalı çocuklar, eğitimsel refah, güvenlik ve sağlıkla ilgili bir dizi metrik temel alınarak dünyanın en mutlu çocukları olarak derecelendirilmiştir. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: UNICEF raporuna göre, Hollandalı çocukların %85’i her sabah ebeveynleri ile kahvaltı yapar (pozitif bir refah işareti). Okul öncesi kahvaltı sofralarında oturma yaştan geçmiş olabilirsiniz, ancak Hollanda ziyaretiniz sırasında klasik bir Hollanda kahvaltısının tadını çıkarabilirsiniz: genellikle bir dilim ekmeğin üzerine appelstroop, reçel veya hagelslag (biz şimdiden gülümsüyoruz) serpilir.

  • İzlanda

İzlanda, daha önce bahsettiğimiz ortak çıkar devletlerinden biridir. Nordic ülkeleri (Danimarka, İzlanda, Finlandiya, Norveç ve İsveç) genel olarak mutluluk ve eşitlikte yüksek sıralamalara sahiptir – ve eşitliğin genel yaşam memnuniyetine katkıda bulunduğunu biliyoruz. Ülke, işler kötüye gittiğinde bir vatandaşa güvenebildiklerini söyleyen katılımcıların oranı açısından yüksek sıralamaya sahiptir. Bu, ülkenin 2007 sonrasındaki mali çöküşünün ve sonraki canlanmanın en belirgin olduğu yerlerden biri haline geldiği zamanda daha da belirgin hale geldi. Amerikalı turistlerin Reykjavik’e sürekli akın etmiş olması, sakinlerin mutluluğuna bir darbe vurmuş olabilir – sonuçta, eskisi gibi bir akşam yemeği rezervasyonu almak biraz daha zor olmalı – ancak refah söz konusu olduğunda İzlandalılar etkilenmemiş gibi görünüyor. Belki de şehirden başka bir gezegne benzeyen bir kırsala kaçma olasılıkları olduğu gerçeğiyle ilgilidir. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: İzlanda gibi küçük bir ülkede arkadaşlarınız ve ailenizle sosyalleşmek oldukça kolaydır – bu, genel mutluluğa büyük bir katkıda bulunan büyük bir faktördür. Bu sıkı bağlı kültüre katılarak İzlanda bir aileyle ev yapımı bir yemek için katılabilirsiniz; bunu birkaç tur şirketi aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Creative Iceland, Reykjavik’te böyle bir anlaşma sunuyor, Viator ise Hofn balıkçı kasabasında bir seçeneğe sahip.

  • Danimarka

Nordik ülkelerinden bahsetmişken, bu rapordaki ilk üç ülke de bu bölgeden. Danimarka, raporda geçen yılki sıralamasını koruyarak raporda ikinci sırayı alıyor. Ülke, dünyanın en yüksek vergi oranlarına sahip olduğu geniş erişime yol açan yüksek kaliteli kamu hizmetlerine sahip olmasıyla geniş bir şekilde bilinir, bu da nüfusunu sürekli olarak dünyanın en mutlu insanlarından biri olarak sıralamaya neden olur. Danimarka, rapordaki tüm bildirilen ölçümlerde üst sıralarda yer alıyor – bunlar arasında yaşam beklentisi, sosyal destek ve cömertlik bulunmaktadır – ancak aynı zamanda %39.1’i 2014’te rüzgar enerjisi tarafından üretilen bir ülke olarak yenilenebilir enerji üretimine büyük bir bağlılık gösteren bir ülkedir. Kopenhag merkezli Happiness Research Institute tarafından yapılan son bir araştırma, Danimarka’nın mutluluğunu hükümete duyulan güven, ekonomik güvenlik, özgürlük, sivil katılım ve iş-yaşam dengesi gibi farklı kategorilere daraltır. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: Sosyoekonomik faktörler bir yana, ülkenin mutluluğu, büyük ölçüde üzerine inşa edildiği gezegenine olan saygısından kaynaklanmaktadır. Bu “doğa ile bütünleşme” mentalitesini hissetmek için, Danimarka’nın yaz aylarında ziyaret edin ve geleneksel bir Danimarka deniz kıyısı otelinde kalın. Kıyı boyunca bisiklet sürdükten sonra, taze midyeleri yiyerek ve ev yapımı mayalı ekmeği ve Baltık Denizi manzarasını gölgede bir hamakta izleyerek birkaç gün boyunca biraz daha neşeli hissetmemek mümkün değil.

  • Finlandiya
Fantastic winter landscape with wooden house in snowy mountains and northen light in night sky

Altı yıldır Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkesi olarak adlandırıldı. Cömertlik (örneğin, Finlandiya’da insanlar kaybolan cüzdanların iade edilmesini yüksek olasılıkla beklerler), gelir, seçim özgürlüğü ve yaşam beklentisi gibi ölçümler, bu ülkenin neden sürekli birinci sırada olduğunu açıklayabilir. Ayrıca, ülke sürekli olarak dünyanın en iyi eğitim sistemleri arasında yer alır, ara sıra Güney Kore, Japonya ve Singapur gibi ülkeler tarafından geçilir. Bu başarının büyük bir kısmı, öğretmenlere duyulan yaygın saygıdan kaynaklanır; öğretmenlerin bir lisans derecesine sahip olmaları gereklidir (eğitimleri devlet tarafından finanse edilir) ve nicel test yerine duyusal öğrenmeye ve eşit fırsata odaklanan bir pedagojik sistem. Endorfin artırıcı seyahat ipucu: Kış yüzme, Finlandiya’da son derece popüler bir aktivitedir; vatandaşlar karaya çıkıp dolaşmaya başladıklarında ve dolaşım geri geldiğinde hemen büyük bir mutluluk dalgası yaşadıklarını iddia ediyorlar. Bu şüphesiz bir damak zevki, ancak serotonin ve dopaminin ani artışı buna değebilir.

Bu ülkelerin mutluluğunun sırları, genellikle sosyal destek, ekonomik güvenlik, özgürlük, katılım ve doğaya saygı gibi çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Tatilciler, bu ülkeleri ziyaret ederken bu özelliklere dikkat ederek kendi mutluluklarını artırabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İzinsiz Kopyalanamaz