Turizm

Avrupa’da Tenis Tutkunları için 6 Kaçış Rotası

Soğuk kış sezonunun zirvesinde bile, Avusturya Alpleri’ndeki şık bir lüks tatil köyü olan Stanglwirt’te tenis raketiyle vuruş sesini duyabilirsiniz. Kitzbühel dağ kasabasına yakın olan Stanglwirt, şu anda harika bir wellness programı da dahil olmak üzere bir dizi dünya standartlarında olanaklarıyla bilinse de, aslında tenis onu haritaya koymuştu. Tenis yönetim firması Peter Burwash International aracılığıyla, Stanglwirt 1970’lerde ve 1980’lerde tenis kamplarına uygun tesisler inşa etmeyi de içeren tüm tenis programını genişletti – o dönemde bir yenilik.

“Haber yayıldı ki Amerikalı antrenörler Avusturya’nın ortasında, dağların arasında konuşlandılar, bu sadece yeniliğe eklenen bir şeydi ve insanlar gelmeye başladı,” diyor tenis direktörü Phil Azar. Almanca konuşulan Avrupa bölgesinde bir takipçi kitlesi oluşturmak, Boris Becker ve Steffi Graf gibi oyuncular uluslararası yıldızlar haline gelirken, Stanglwirt’i Orta Avrupa’nın vazgeçilmez tenis tatil beldesi haline getirdi. “Otel misafirlerinin büyük çoğunluğu tenis tutkunlarından oluşuyordu,” diyor Azar. “Yıl içinde aynı kamp programına katılmak için dört veya beş kez geri dönenler de vardı.” Pandemi kapanmaları sırasında tenisin sosyal mesafe dostu kurulumu nedeniyle dünya genelinde tenisin popülaritesi önemli ölçüde arttı. Ve oteller, bu artan ilgiyi karşılamaktan mutluluk duyuyor. Azar, Stanglwirt’e ABD ve Birleşik Krallık’tan ziyaretçi akını olduğunu söylüyor; bu ziyaretçiler Orta Avrupa’nın en büyük tenis tesisinin yer aldığı lüks bir tatil köyünde tenisin tadını çıkarmak için geliyor. Bir haftalık yetişkin ve çocuk kamplarından, yıl boyunca düzenlenen ünlü etkinliklere kadar bir dizi seçeneğe kapılan ziyaretçiler, Dominic Thiem ve Alexander Zverev gibi en iyi sıralı oyuncuları tesislerde görebiliyorlar.

Birçok diğer Avrupa oteli de tenis kabiliyetlerini benzer şekilde artırmak için benzer şekilde yükseltilmiş girişimlerde bulunuyor. Lucerne, İsviçre’deki Bürgenstock Resort, bal peteğini andıran çarpıcı bir ahşap tavanla inşa edilen muhteşem kapalı tenis kortlarıyla tanınan Diamond Domes’a sahiptir. 2022’de LUX Tennis adlı başka bir tenis yönetim firması ile ortaklık kurdu. Profesyonel seviyede eğitimin yanı sıra, Bürgenstock, eski dünya bir numarası Martina Hingis gibi efsanevi tenis oyuncularının da yer aldığı bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Bu ortaklık başlatıldıktan sonra Bürgenstock, tenisle ilgili tüm rezervasyonlarda %15’lik bir artış bildirdi.

Ancak bir tenis profesyoneliyle çalışmak için servetinizi artırmak mı istiyorsunuz, yoksa sadece tatildeyken oynayabileceğiniz dünya standartlarında tenis tesislerine mi ihtiyacınız var, Avrupa’da tenisin güzellikleri daha da artıyor. İşte bir sonraki harika tenis tatilinizi rezerve edebileceğiniz altı tatil köyümüz.

Stanglwirt Resort, Avusturya

Kaiser Dağları’nın keskin zirvelerinin eteğinde, şık kayak kasabası Kitzbühel’e yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan Stanglwirt, Alp tatilinizden mümkün olduğunca fazla şey çıkarmak istiyorsanız tek duraklı bir tatil köyüdür, özellikle de bu tenisi içeriyorsa. Stanglwirt, onlarca yıl önce yoğun tenis kampları etrafında ün kazandı ve hala bu haftalık her-an-tenis paketlerine bağlı kalabileceğiniz yerdir. Ancak tenisi daha rahat bir şekilde konaklamanıza dahil etmek istiyorsanız, diğer konuklarla round-robin oturumlarına katılma, PBI profesyonellerinden tenis dersleri alma veya sadece bir saat boyunca kendi başınıza vurmak için (altı kapalı sert kort ve sekiz açık kırmızı toprak kort, Alpler’in muhteşem manzarasına sahiptir) bir kort kiralamak için bolca fırsat vardır. Ve sonra, yorgun kemiklerinizi dinlendirmek için devasa spaya (Barbara Sturm cilt bakımları, kapalı ve açık havuzlar ve üç buhar banyosu dahil) gidin.

Bürgenstock Resort, İsviçre

Lucerne Gölü boyunca uzanan Bürgenstock, küçük ama zengin bir tepe köyü gibi yayılır. Varış anı bile büyük: Gölü geçip mülkün üzerine çıkan teknede ve ardından malın dört farklı otel konseptinden, üç ayrı spa’dan ve Taverne 1879 gibi çok sayıda yemek mekanından oluşan bir mülkte. Ve tabii ki muhteşem kapalı tenis kortları olan Diamond Domes. Şanslıysanız – veya konaklamanızı onlar etrafında inşa etmek istiyorsanız, belki LUX Tennis Yıldız Etkinliklerinden biri sırasında mülkte olabilirsiniz, bu etkinliklerde tenisin en tanınmış isimlerinden bazıları zaten parlayan bir tenis programına biraz daha yüksek bir ışık gücü katıyorlar.


Sicilya’da bir Rocco Forte Otel olan Verdura Resort Adanın kuzeybatı köşesinde gizlenmiş, geniş, 230 hektarlık Verdura Resort, tam anlamıyla bir Akdeniz tatili sunmak için iyi donatılmıştır. Suda yapacak (veya yapmamayı tercih edeceğiniz) çok şey var; şnorkelle dalış turları ve jet ski yapma gibi. Golf severler için ise iki adet 18 delikli golf sahası bulunmaktadır. İtalyan şef Fulvio Pierangelini ile yemek dersine katılabilirsiniz. Ya da sadece geniş Irene Forte spa’da dinlenebilirsiniz. Ve yaz aylarında, Verdura, hemen hemen her hafta spor akademileri düzenlemek için en iyi derecelendirilmiş sporcuları getiriyor. Yıllar içinde eski İtalyan futbol oyuncusu Gianluca Zambrotta ve ragbi yıldızı Giambattista Venditti gibi isimler etkinliklere öncülük etmiştir. Tenis tutkunları için, genellikle sezon boyunca birkaç hafta boyunca bu etkinliklerden bazıları bulunmaktadır. En son olarak, Belçika’dan eski top 25 oyuncusu Olivier Rochus bir haftalık tenis etkinliği için mekanda bulunmuştu. Eğer oraya gidemezseniz, hala altı adet açık kırmızı toprak kortta Fransız Açık hayallerinizi yaşayabilirsiniz.

İspanya’da Puente Romano Beach Resort Ünlü bir seyret-ve-gör müşteri kitlesi için İspanya’nın en ünlü tatil köylerinden biri olan Puente Romano, Costa del Sol’ün en şaşaalı hali. İki otel, Puente Romano ve Nobu, üç açık havuz, botanik bahçe, devasa bir spa dahil olmak üzere sonsuz sayıda etkinlik ve olanak bulunmaktadır. Ayrıca Davis Cup, ATP 250 ve Billy Jean King Cup gibi profesyonel yarışmaları ev sahipliği yapan oldukça büyük bir Tenis Kulübü bulunmaktadır. On korttan oluşan bu Kulüp o kadar yıldız dolu ki, burada çeşitli turnuvalara hazırlanırken Novak Djokovic’e rastlayabilirsiniz. Ve yıl boyunca ılıman hava koşulları sayesinde, kendi oyununuz üzerinde çalışmak için mekana her mevsimde gelebilirsiniz.

Portekiz’de Quinta do Lago Portekiz’in güneyindeki Algarve bölgesinde, kıyı boyunca dağılmış birçok tatil köyü rakket sporları programları sunmaktadır. Ancak Almancil’deki Quinta do Lago, bunların arasında açık ara en iyisi. 50 yıl önce açılan tatil köyü, başlangıçta golf etrafında (üç saha bulunmaktadır) kurulmuştu. Yıllar içinde bunu daha güçlü bir yaşam tarzı destinasyonuna dönüştürmek için çok çalışıldı. Ve eğer tenisi seviyorsanız, buradaki program son derece kapsamlıdır; dört akrilik sert kort ve iki sentetik kırmızı toprak kort üzerine yayılmıştır. Tüm aile bu eyleme katılabilir, çünkü dört yaşından itibaren oyuncular için bir şeyler bulunmaktadır. Ancak etkinliklerin çeşitliliği gerçekten etkileyicidir: Girebileceğiniz çiftler turnuvaları bulunmaktadır (akşam saatlerinde düzenlenenler de dahil olmak üzere), haftanın her günü için bir grupla günlük derslere katılabilir, hem tekler hem de çiftler için taktiksel farkındalığınızı geliştirebilir veya bir haftalık bir eğitim programına kaydolabilirsiniz.

Sardunya’da Forte Village Resort Sardunya’nın başkenti Cagliari’ye yakın bir mesafede bulunan Forte Village, İtalya’nın en ünlü yaz tatil köylerinden biridir. 116 dönüm arazi üzerinde yer alması da cabası. Ancak Forte Village, olanaklar ve etkinliklerle dolup taşan bir tatil köyüdür. Tatil köyü, sizin için uygun bir konaklama düzenini bulma olasılığınız olduğu anlamına gelir, çünkü 10 farklı otel konsepti ve villalar bulunmaktadır. Ayrıca termal banyo etrafında geniş bir yerel wellness girişimi bulunmaktadır. Ve burada açlıktan veya susuzluktan ölme riskiniz yok; 21 restoran ve 14 bar bulunmaktadır. Spor ve fitness, mevsimsel etkinlik takviminin önemli bir odak noktasıdır. Örneğin, Real Madrid Vakfı antrenörleri yazın genç futbolcuları burada eğitir. Ve ayrıca bir triatlona katılabilirsiniz. Ancak tenis için, tatil köyü resmi bir turnuva düzenlemediğinde kullanabileceğiniz 13 – 12 kırmızı toprak ve biri sert – aydınlatılmış kort bulunmaktadır. Ve bazen, efsanevi oyuncular, Pat Cash gibi, kendi oyununuzu bir üst seviyeye taşımak için yardım etmek üzere burada olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İzinsiz Kopyalanamaz