Turizm

Dünyanın en popüler 10 seyahat destinasyonu neresidir?

Dünya Turizm Örgütü’nün uluslararası turist varış istatistiklerine göre 2022’de ziyaret edilecek en popüler ülkeler bunlar oldu.

10. sıra: Avusturya

İlk 10 listemiz, 2022 yılında 26,2 milyon ziyaretçi ağırlayan Avusturya’dan başlıyor. Turistler, Viyana ve Salzburg gibi büyük şehirleri keşfetmenin yanı sıra dağlara da yöneldi. Aslında ülkenin neredeyse üçte ikisi yüksek Alp arazilerinden oluşuyor ve bu arazi yürüyüş ve kayak yapma fırsatları sunmanın yanı sıra Dachstein Skywalk’ta kişinin yükseklik korkusuna meydan okuyor.

9. sıra: Yunanistan

Santorini island, Greece. Oia town traditional white houses and churches with blue domes over the Caldera, Aegean sea.

İster popüler adalar olan Girit, Mikonos veya Santorini’yi (resimde) keşfetmek, ister Atina’daki Akropolis’i veya Mora Yarımadası’ndaki küçük köyleri ziyaret etmek olsun, BM Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) yayınladığı istatistiklere göre 2022’de 27,8 milyon tatilci Yunanistan’a çekildi.

8. sıra: Almanya

Almanya’ya 2022 yılında 28,5 milyona yakın turist geldi. Berlin’deki Brandenburg Kapısı, Heidelberg Kalesi, Köln Katedrali ve masalları anımsatan Neuschwanstein Şatosu başta olmak üzere ülkede görülecek çok şey var. Kovid-19 salgınının başlamasından bu yana ilk kez 2022 yılında düzenlenen Oktoberfest de Almanya’ya milyonlarca ziyaretçi çekti.

7. sıra: Birleşik Krallık

2022’de salgının, başta Asya olmak üzere küresel seyahat üzerinde hâlâ önemli bir etkisi vardı. Bu nedenle Tayland ve Çin gibi popüler destinasyonlar sıralamaya giremedi.

6. sıra: Meksika

Meksika 2022’de 38,3 milyon turisti ağırladı. Bu uçsuz bucaksız ülkenin öne çıkan noktaları arasında yalnızca Karayipler tarafındaki Isla Mujeres (resimde görülen) gibi kumsallar değil, aynı zamanda Maya ve Aztek uygarlıklarından kalma asırlık tapınaklar ve piramitler de yer alıyor. dönemlerinin yanı sıra Oaxaca gibi İspanyol sömürge mimarisine sahip büyüleyici şehirler.

5. sıra: İtalya

Roma’daki İspanyol Merdivenlerini ziyaret etmek (resimde), Venedik kanallarını keşfetmek, Floransa’da Rönesans sanatına bakmak veya Napoli’de pizza yemek olsun, İtalya özellikle şehir gezileri için popülerdir. 2022’de 49,8 milyon ziyaretçi ülkenin muhteşem manzaralarını, inanılmaz sanat ve mimarisini ve ağız sulandıran mutfağını deneyimlemek için İtalya’ya geldi.

4. sıra: Türkiye

Sıcak havalar ve uygun fiyatlar uzun zamandır Türkiye’yi popüler bir seyahat destinasyonu haline getiriyor. 2022 yılı da bir istisna değildi; ülkeyi yaklaşık 50,4 milyon turist ziyaret etti. Türkiye Rivierası’ndaki Antalya, Side ve Alanya (resimde) gibi şehirler, tatil beldelerini tercih eden turistlerin özellikle popüler destinasyonları olurken, kozmopolit şehir İstanbul, tarih ve kültür mirasıyla göz dolduruyor.

3. sıra: Amerika Birleşik Devletleri

Üçüncü sırada ise 2022’de 50,9 milyon ziyaretçi alan ABD yer alıyor. Ziyaretçilerin çoğu komşu ülkelerin yanı sıra Kanada ve Meksika’dan ve Avrupa’dan geldi. Doğa tutkunları ülkenin uçsuz bucaksız milli parklarından övgüyle bahsederken, kültür akbabalarının Chicago, San Francisco veya hiç uyumayan sözde şehir olan New York City (resimde) gibi büyük şehirlerde keşfedecekleri çok şey var.

2. Sıra: İspanya

2022 yılında yaklaşık 71,7 milyon yabancı ziyaretçi İspanya’ya seyahat etmeyi tercih etti. Yaz aylarında tatilciler öncelikle Akdeniz kıyısındaki sahil destinasyonlarına yöneliyor. Ancak Granada gibi bazı şehirler de çok popüler. Burada turistler, İslami yönetim döneminden kalma bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Elhamra’ya (resimde) akın ediyor. Madrid, Valensiya ve Barselona da birinci sınıf cazibe merkezlerine sahiptir.

1. sıra: Fransa

The main attraction of Paris and all of Europe is the Eiffel tower in the rays of the setting sun on the bank of Seine river with cruise tourist ships

Fransa dünyanın en popüler turizm merkezidir. UNWTO’ya göre 2022 yılında Fransa’yı 79,4 milyon civarında yabancı turist ziyaret etti. Neredeyse dört ziyaretçiden biri Paris’i keşfetti. Ancak Cote d’Azur’daki plajlar, Loire Vadisi’ndeki kaleler ve pitoresk Mont-Saint-Michel adasının (resimde) bulunduğu Atlantik kıyısı, burayı en iyi destinasyonlardan biri haline getirmeye yardımcı oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İzinsiz Kopyalanamaz