Turizm

Okuyucuların Seçimi: 2023’te Dünyanın En İyi 20 Ülkesi!

Yıllardır okurlarımıza dünyadaki en sevdikleri ülkeleri bize yıllık Okurların Seçimi Ödülleri anketimiz aracılığıyla söylemelerini istiyoruz. Şimdiye kadar 36 kez düzenlenen bu liste, okurlarımızın en çok sevdiği seyahat deneyimlerini, en iyi otellerden en iyi havayollarına, gemilere, adalara ve bagaja kadar birçok kategoride yansıtmaya devam ediyor. Bu yıl 526,518 okurumuz, uzak ve derinlere seyahat ederek; uzak bölgeleri keşfetmeye, daha küçük ve samimi gemilerle denize açılmaya ve yıllardır ziyaret etmeyi beklediğiniz destinasyonlara öncelik vermeye karar verdiğinizi söyledi. Şimdi, bu sonuçları nereye gideceğinize karar vermek için kullanabilirsiniz. İşte Traveler okurları tarafından oylanan dünyanın en iyi 20 ülkesi.

Fransa

The main attraction of Paris and all of Europe is the Eiffel tower in the rays of the setting sun on the bank of Seine river with cruise tourist ships

Bu yıl tüm gözler, şehrin Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlandığı Paris’te olacak. Notre-Dame’ın yeniden inşası ve bu yılın çok konuşulan taht kurusu mücadelesinin ardından Işığın Şehri, yeniden icat ruhunu benimsemektedir. Bu, oyunbaz tasarım otel açılışları, Dominique Crenn’in memleketindeki ilk restoranı, Seine’i temizleme çabalarına (yüzülebilir hale getirme hedefiyle) ve kültür sahnesini sarsan bir dizi Fransız Asyalı zanaatkar ve şef anlamına gelir. Başkentin sınırlarının çok ötesinde, Hossegor’daki düşük tempolu sörf sahnesinden Nîmes’teki Afrika esintili bir restorana, sürekli şık Fransız Rivierası’ndaki modernist dokunuşlu açılışlara kadar keşfedilecek yeni maceralar var. Ve çok daha uzağa, Fransız Polinezyası’nın denizaşırı bölgesi, 2024’te gidilecek en iyi 24 yer listemize girdi. 118 ada takımı, yerel flora yatırım yaparak ve mercanı restore ederek, bu yıl Olimpiyat sörf yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

Sri Lanka

Bu Güney Asya ülkesi, Batı Virginia eyaletinden biraz daha büyük olan tek bir gözyaşı damlası şeklindeki adaya muazzam bir şey sıkıştırıyor: Gözünüzü titreten yeşil çay tarlaları, tembel ayıların ve nesli tükenmekte olan fillerin dolaştığı milli parklar, ve göz kırparsanız size Costa Rica veya Nikaragua’nın birkaç on yıl önce hatırlatabileceği dost sörf kasabaları. (Size Ahangama’yı, bağımsız müzik mekanları, yerel ürün kafeleri ve ekobutiklerle göz kırpanı önerebilir miyiz?) Ve ardından Colombo’nun başkenti var, burada yerel baharatlar alışveriş yapabilir, su kenarında uçurtma uçurabilir veya hatta bir yat kiralayabilirsiniz. Sri Lanka, son yıllarda küresel bir turizm yarışmacısı olarak yerini sağlama almak için çalıştı, 2019 Paskalya Pazarı saldırılarından pandemiye kadar birçok zorlukla karşılaştı. Şimdi, ticari konukseverliği ve sıcak doğasıyla ziyaretçilerin güvenini kazanmaya çalışıyor – ki buna bir de sürekli genişleyen yeni oteller ve tatil köyleri portföyü eklenmiş.

Avusturya

Viyana uzun zamandır Avrupa büyük turlarının favori duraklarından biri olmuştur, ancak şehir, Habsburg dönemi gösterişinden uzak bir yer değildir. Liderler, kahverengi salyangoz çiftliği ve şehrin ünlü kahve evi sahnelerinden mantar yetiştirmek için kullanılan bir kentsel kolektif gibi yeniliklere öncülük eden 2040’a kadar karbon nötr olma planlarını duyurdu. Başkentin dışında, ziyaretçiler hala alpin kayak köylerine ve mücevher kutusu gibi Salzburg’a akın ediyor, ancak diğer destinasyonlar yüzeye çıkıyor. Hot List’imize son zamanlarda dahil olan Bad Gastein’deki ülkenin en büyük milli parkının kenarında bulunan sanatla doldurulmuş bir 1960’lar sağlık tesisi olan The Cōmodo ve bu yıl üçüncü Avrupa Kültür Başkenti olan Bad Ischl, tuzlu suların erken 1800’lerden beri kraliyet ve diğer elitleri çektiği kaplıca kasabası.

Güney Afrika

Güney Afrika, uluslararası gezginler için kıtada birinci tercih olmuştur ve yeni doğrudan uçuşlar sayesinde giderek daha erişilebilir hale gelmektedir. Ancak daha önce ziyaret ettiyseniz, yerinizi tanıyamayabilirsiniz: Ünlü safari tatil köylerinin ve şarap imalathanelerinin illustrious sıralarına katılan Johannesburg’daki canlanan bir hafta sonu pazarı ve Cape Town’un kalbindeki hareketli plaj kulüpleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni mekan bulunmaktadır. Safari goers’ın nesiller boyu favori destinasyonu yapan vahşi yaşam izleme ötesinde, her köşede yeni maceralar sizi bekliyor: Ülkenin ilk Siyah Afrikalı serbest dalış eğitmeni, denizkızı tarzındaki Zandile Ndhlovu ile ders alın; Viola Davis’in The Woman King’in çekim yerlerindeki ayak izlerini takip edin (Güney Afrika, eski Batı Afrika Krallığı Dahomey’in yerine geçti); veya kendi özel Afrika desenli bomber ceketinizi yerel Joburg moda tasarımcısı Sebo Marobela ile işbirliği yaparak tasarlayın.

Birleşik Krallık

Brexit ve yeni bir hükümdarın etkisiyle, Birleşik Krallık’ın belki de Margaret Thatcher döneminden bu yana bu kadar yoğun bir geçiş dönemi yaşamadığını söylemek güvenlidir. Ancak değişikliklere rağmen, ülke hakkında bildiğimiz ve sevdiğimiz çoğu şey hala yerinde duruyor, örneğin Londra’nın büyüleyici çeşitlilikteki restoran sahnesi ve geniş müze yelpazesi (Ulusal Portre Galerisi, üç yıllık bir yenileme sürecinin ardından yazın kapılarını yeniden açtı). Tarih, bu bölgelerde her zaman yeniden hayal ediliyor ve remixleniyor: Örneğin, önemli Old War Office, The OWO, Raffles’a dönüştürüldü veya restore edilmiş 1511 Thornbury Castle, şimdi Tudor dönemi soylusu gibi davranabilir ve gece konaklama rezervasyonu yapabilirsiniz. İngiltere’nin kuzeyinde, Yorkshire, yükselen mutfak sahnesi nedeniyle 2024’te gidilecek en iyi yerler listemize girdi ve İngiltere sınırlarının ötesinde de maceralar sizi bekliyor – İngiltere’nin dışında mantar toplama, Kuzey İrlanda’da denizcilik tarihine dalma veya İskoçya’nın sahilinde yüzülebilen gelgit havuzları arasında hoplamak.

Almanya

Peri masalı kaleleri, şirin kasabaları ve coşkulu Noel pazarlarıyla Almanya, onu trenle, nehir gezisiyle veya yolculukla keşfetseniz de turistleri büyüleyen bir yer olmuştur. Ülke, geleneksel görünebilir, ancak yeni bir şey denemekten çekinmiyor, bu da Berlin’deki beklenmedik yerleri ele geçiren immersive sanat gösterileri veya pastoral Kuzey Friz Adaları’nda açılan 120 milyon dolar değerindeki yüksek teknolojili bir medi-spa anlamına gelebilir. Yeni çağdaş sanat dolu konaklama yerleri, (Münih’in et restoranı bölgesi Schlachthofviertel gibi) hareketli mahalleler ve sadece buhar ve yoğunlaşmış su yayan ultra-çevre dostu, hidrojenle çalışan yolcu trenleri filosu gibi. Elbette klasikler her zaman olduğu gibi güzel: Örneğin Baden-Baden’in iyileştirici termal sularının tadını çıkarırken, Roma öncesi Keltler’e kadar uzanan bin yıllık bir turist geleneğine katılıyorsunuz.

Hırvatistan

Sır dışında değil: Bu Balkan ülkesi on yıl kadar önce keşfedilmemiş olabilir, ancak artan doğrudan uçuşlar, gemi turlarının artışı ve özellikle Game of Thrones’un popülerliği sayesinde hızla popülerlik kazanıyor. Hırvatistan, Dubrovnik ve Split gibi yerlerin Venedik veya Amsterdam kadar turistik hale gelmesi gibi başarısının büyüme sancılarını yaşıyor, ancak ülkenin etrafında keşfi ödüllendiren birçok alan bulunuyor: Istria’daki aile çiftliklerinde yemek yemek ve yerel zeytinyağını tatmak, Trogir kıyısında hız teknesiyle dolaşmak, Dalmatian Coast’taki bağları ve istiridye çiftliklerini gezmek veya dinlendirici Kornati Adaları arasında yelken açmak, meşe ormanları, yüzyıllık kiliseler ve surlu köylerle bezenmiş. Sonuç mu? Yerel Dalmatyalıların fjaka dedikleri, tamamen hiçbir şey yapmanın tatlı hissi.

İzlanda

Uzun süredir vahşi bir macera durağı olarak kutlanan İzlanda, gezinizi bir volkanik patlama veya mini deprem tarafından kesilebilecek veya ertelenebilecek dünyanın kenarı gibi bir yerdir, ancak beklemeye değerdir. Günümüzde kentsel yaşam yeraltında kaynayan jeotermal faaliyet kadar canlı ve heyecan verici: Düşünün ki tapınaklık restoranlar (örneğin Ox, bir speakeasy tarzı tadım menüsü yeri), görün ve görül yüksek tasarım oteller (The Reykjavík Edition) ve yeni doğal şarap barları, kokteyl salonları ve yenilikçi gıda salonları.

Altın Çember, IcelandAir’in “mola” programından yararlanan uluslararası ziyaretçilerle giderek kalabalıklaşırken, ülke gezginleri yoldan çıkarmaya nazikçe itiyor. Örneğin, göreceli olarak yeni Diamond Circle, kuzeydoğu İzlanda’da 155 millik bir döngü yaparak şelalelerde, çamur çukurlarında, lav mağaralarında ve sıcak su kaynaklarında duruyor. Ve 2023’te, Michelin yıldızlı kendi restoranına sahip olan Blue Lagoon’un genişlediği yeni Highland Base Kerlingarfjöll ile ülkenin vahşi iç kısmında şirin bir geri çekilme imkanı bulunmaktadır, bu bölge o kadar uzak ve yabancıdır ki birçok İzlandalı oraya ayak basmamıştır.

Avustralya

Sydney, Melbourne ve Great Barrier Reef’i sevmeye asla son vermeyeceğiz, ancak son birkaç yılın Aussie turizmi için genel teması, net bir şekilde şu olmuştur: “Ama daha fazlası var!” Ülkenin yaratıcı şehirleri arasında neredeyse bir bayrak değişimi var gibi: Batıda, Perth, ülkenin hızla büyüyen patlama şehri olarak statüsünden faydalandı, ardından Hobart, Tasmania, oyun değiştiren bir sanat müzesi ve tasarım oteli karşılayarak geldi. Hazır görün Brisbane’in sıkça ihmal edilen başkenti, ABD’den direkt hatlar sayesinde yeni ulaşılabilir hale geldi ve Kraliçe Wharf eğlence bölgesi (altı yıldızlı bir Rosewood ile) ve 100 milyon dolarlık bir performans sanatları mekanı gibi gökyüzünü değiştiren eklemeleri görecek. Ve Eylül ayında ilk Keşfet İngiltere’nin 50 En İyi Otel listesi yayınlandığında, Brisbane’in modernist esintili The Calile bölgede en yüksek sıralamaya sahip oldu. Tamamen ülkenin tam karşısında, Batı Avustralya’nın ıssız Kimberley bölgesi, bölgeye artan gemi seferleri ve yeni başlatılan Aboriginal Cultural Expedition ile dünyanın en iyi gidilecek yerler listemize girdi.

Türkiye

İstanbul her zaman dünyanın kavşağında, ince bir Bosphorus şeridinin Asya’yı Avrupa’dan ve Doğu’yu Batı’dan ayırdığı yerde oturdu. 2019’da açılan ve modern tasarımı ile etkileyici gümrüksüz alışveriş bölgesiyle okuyucularımız arasında büyük bir hayran kitlesi kazanan oyun değiştiren bir uluslararası havaalanı ile pozisyonunu yeni zirvelere taşıdı. Geri dönen ziyaretçiler, İstanbul’un minare dolu siluetinden heyecan verici yiyecek sahnesine kadar sevdikleri şeyleri hala aynı bulacaklar, ancak Karaköy’deki sanatsal bir büyüme içeren bir dizi taze teklif de bulunmaktadır. Daha uzaklarda, Turkuaz Kıyısı, geleneksel hamamları ve parti odaklı tatil köyleriyle jet setini çekerken, çevresindeki Ege bölgesi, antik kalıntıları arasında patlayan modern şarap üreticilerini gördü. Ve antik çağa dair yeni (ama çok eski) bir nedeni düşünürseniz, doğuya, Anadolu’ya doğru gitmek için harika bir neden var: UNESCO, 8.000 yıllık Arslantepe Höyüğü’nü 2021’de Dünya Mirası Listesi’ne dahil etti.

İsviçre

İsviçre, inek dolu yeşil vadileri, karla kaplı zirveleri ve cilalı kayak tesisleri ile çoğu insanın bildiği türden bir yerdir. Ancak bu Avrupa’nın kalbindeki ülke, bir bakış daha değer. Örneğin, kötü ünlü pahalı en büyük şehri Zürih’i ele alın, genellikle ilerici bakış açısı, sıkça gözden kaçan sanat ve müzik sahneleri ve Le Corbusier, Santiago Calatrava ve Shigeru Ban gibi çeşitli mimari sesler tarafından şekillendirilen bir siluet için yeterince kredi alamaz. Alpler kayak kasabaları, Verbier, Davos ve Zermatt gibi büyük isimler, aynı zamanda kar sezonunun ötesine genişletiyor: St. Moritz’e ev sahipliği yapan Engadin Vadisi, yüzlerce mil hiking yolu, kiralık elektrikli dağ bisikletleri ve yamaç paraşütü, kitesurf ve Giarsun Boğazı’nda sınıf 4 beyaz su raftingi de dahil olmak üzere her türlü macera sporu ile ısınan bir yaz cenneti haline geldi. Ancak, elbette, klasikler hala ahenkli bir şekilde söylenir. Ülkenin sarp arazisini ele geçirdikten sonra, 1906 yılında ilk kez açılan ve şimdi çarpıcı bir şekilde yeniden yapılan Belle Epoque büyük otel olan Mandarin Oriental Palace, Luzern’de kalma hakkını kazandınız

Norveç

Oslo, Stockholm ve Kopenhag gibi daha büyük İskandinav akranlarının gölgesinden çıkma çabası içinde geçen birkaç yılda, Sommerro oteli ve yeni Ulusal Müze gibi dikkat çekici açılışlar ve yeni Munch Müzesi’ne ev sahipliği yapan liman kenarı Bjørvika gibi hareketli bölgelerle dikkat çekti. Ancak başkent şehri, sadece ülkeyi ve Kanada’dan sonra dünyanın en uzun ikinci sahilini keşfetmek için bir kapıdır. Bu yıl ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri, Arktik Döngü’nün kuzeyindeki ilk Avrupa Kültür Başkenti olan Bodø’dur. Bu, Sámi kültürünü kutlayan kültürel etkinliklere ve neredeyse tamamen odun yapılmış yeni bir otele ev sahipliği yapacaktır. Bu bölgelerde dolaşmanın en iyi yolu için Hurtigruten’i geçemezsiniz; bu tarihi kıyı feribot şirketi aynı zamanda bir zevk gemisi, bir kargo gemisi, bir posta gemisi ve bir keşif donatıcısı olarak hizmet vermektedir. Sevilen kuruluş, 2023’te 130. yılını, Halvar Ellingsen gibi ünlü Norveçli şeflerle iş birliği yaparak sınırları zorlayan menüler (örneğin, geyik tartarı ve geyik kemik iliği) ve Svalbard ile Kuzey Burnu’na yeni güzergahlar tanıtarak kutladı.

İsrail

İsrail ve Hamas arasındaki savaş bölgeyi kaosa ve belirsizliğe sürüklediğinden, bölge, Okuyucuların Seçim Ödülleri oylama süreci sırasında olduğundan farklı görünebilir ve yerel durum değişene kadar kaçınılması gerekebilir. Ancak en son çatışmadan önce İsrail, gelecekteki gelişmelere yatırım yaparak geçmişine sıkı bir şekilde odaklanarak gezginleri çekiyordu: Arkeologlar, örneğin, yakın zamanda Migdal antik şehrinde 2.000 yıllık bir sinagog ortaya çıkardı; Tel Ashkelon, Orta Doğu’nun en büyük Roma dönemi bazilikası olma özelliğine sahip ve restorasyon sürecinden geçiyordu. Kudüs’te, Machane Yehuda Pazarı’nın dolambaçlı sokaklarında ortaya çıkan canlı bir yemek sahnesi varken, Bauhaus zengini Tel Aviv, tasarım odaklı repertuarına bir dizi yeni otel ekledi. Bölge hakkındaki güncellememizde okuyuculara uzmanlar, gezileri iptal etmek yerine ertelemenin daha iyi olacağını belirtti: “İsrail’i ziyaret etmekten vazgeçmeyin,” dedi Wyllys Professional Travel’dan Susan Weissberg. “Bu, ne dininiz olursa olsun, dünyanın en etkileyici ülkelerinden biridir, ve bu da geçecek.”

Portekiz

Bu Iber Yarımadası ülkesi, son on yılda bütçe dostu bir alt köpek destinasyonundan İspanya ve İtalya gibi büyük oyuncularla rekabet edebilen bir ana oyuncuya dönüşmek için geçirdiği dönemi geçirdi. Başlangıçta, kırk yıllık bir otoriter rejim altında ve sarsılan bir ekonomi altında acı çekerken, Portekiz, azulejo çinilerinin karmaşık mavi-beyaz desenleri, fırından taze pastéis de nata’nın sarhoş edici aroması, canlı fado müziğinin yaslı akorları, taze vinho verde’nin keskin soğukluğu veya portonun nektarlı tatlılığı gibi duyusal aşırılığa sınırlanan zevklerle dolup taşıyordu. Sarı tramvayları ve tepedeki São Jorge Kalesi ile Lizbon, ilk kez gelenler için kolayca sevgi kazanacak bir başlangıç noktasıdır, ancak Porto’ya yönlendiren artan sayıda doğrudan uçuş, ikinci şehrin çağdaş kültür sahnesini ve denenmesi gereken restoranları keşfetmeye davet ediyor. Sonra ne oluyor? Portekiz, teraslı yamaçları, Douro Vadisi’nin Alentejo bölgesinin az bilinen bağları ve gelişmekte olan plaj kasabaları, Algarve’nin sörf cennetleri ve evlerin absürd manzaralarının yer aldığı tercih ettiğiniz bir macera ile tekrar ziyaret edenleri ödüllendirir. Şimdi, ABD’den gelen yeni doğrudan uçuşlar sayesinde Azorlar’ın Hawaii benzeri volkanik manzaraları bile parmaklarınızın ucunda.

İspanya

Bu yılın başlarında Dünya’nın En İyi 50 Bar’ı listesi açıklandığında, birinci sıra, yenilikçi bir Barcelona kokteyl salonu olan Sips’e gitti ve aynı Barcelona speakeasy olan Paradiso, trendy El Born bölgesinde bir pastrami dükkanının içine gizlenmiş olarak beşinci sırayı paylaştı. Ülkeyi, özellikle akşamdan sonra, biraz zaman geçirmişseniz muhtemelen zaten bildiğiniz bu açık gerçekle tanıyorsunuzdur: İspanyollar nasıl parti yapılacağını biliyor ve bunu Andalucia’nın şeri ve flamenko barlarından Formentera’nın bohem plaj kulüplerine ve Barcelona’nın tapas barlarına kadar tarzda yapmayı seviyorlar. İlginç bir şekilde, ülkenin en çok parti yapılan bazı noktaları, cüretkârlık için ün kazanmış itibarlarını atıp ciddi kültür merkezlerine dönüşüyor. Örneğin, Mallorca’daki yeni bir yaratıcı nesil, ev gibi tasarım otelleri ve doğal şaraphanelerle tarlaya geri dönüyor, Marbella’daki bir dizi butik otel ve Michelin yıldızlı restoran, ziyaretçileri (itiraf etmek gerekirse muazzam güzel) kumsalın ötesine ve önceden hafife alınan Eski Şehir’e keşfetmeye çağırıyor.

Yeni Zelanda

Peter Jackson’ın ev ülkesini Yüzüklerin Efendisi film serisinde Orta Dünya olarak seçmesinden bu yana ziyaretçiler, bu adalar ülkesini neredeyse efsanevi güzellikte bir yer olarak görmüşlerdir. Kristal dağ gölleri ve uzanan fjordlardan sisli yağmur ormanlarına ve jeotermal vadilere kadar. Kültürel olarak çeşitli Auckland, uluslararası gezginler için hala en popüler giriş noktası olmaya devam ediyor, ancak yeni kulübeler ve patikalar, ülkenin geniş vahşi doğasına daha önce hiç olmadığı kadar uzaklaşmayı kolaylaştırıyor. Son yıllarda açılan en etkileyici yerlerden biri, Güney Alpleri’nde 36.000 dönümlük bir yüksek ülke koyun istasyonu olan Flockhill Lodge, şimdi ultra lüks bir konaklama olarak hizmet veriyor, diğer özellikler ise araziyi (yeniden üretici tarım gibi) ve özellikle ülkenin Māori mirasını onurlandırmanın zeki yollarını buluyor. Ve son derece eşsiz bir şey istiyorsanız, dünyanın ilk şarap üretim şirketi olan Invivo Air’in uçuşunu düşünün, Auckland ve Queenstown arasında uçan ve 18.000 feet’te sekiz adımda şarap tadımını içeren.

İrlanda

Amerikalı gezginler için İrlanda her zaman eski bir kardigan gibi hissetmiştir: rahat, kolay ve konforlu – genealogik köklerinizi takip etmek veya yüzyıllık kaleleri ve şömine ısınmış pub’ları görmek için aile üyelerinin çeşitli kuşaklarını götürebileceğiniz türden bir yer. Ancak aynı zamanda Yeşil Ada üzerinde belirgin bir gençlik rüzgarı esiyor. Başkent şehir, Grand Canal Dock boyunca merkezi olan teknoloji devleri ve başlangıçlarının genişliği nedeniyle Silicon Docks lakaplı Avrupa’nın en ileri teknolojiye sahip şehirlerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Bu büyük düşünürlerin (büyük cüzdanları olanlar) bu gelenekselist kültürün tozunu attırmıştır. Şimdi, Trinity College’ın Long Room’unu listenizden çıkardıktan sonra, Takingaleaf kurucusu Miceal Murray ile ardıç ve armut toplamak veya şehir içinde açılan 125 yıldan fazla bir süre sonra ilk yeni damıtımevi olan Teeling’de viski içmek gibi şeyler yapabilirsiniz. Başkent dışında, İrlanda, uzak oteller ve Airbnb’ler ile dolup taşmıştır ve gecenizi Mayıs Kontluğu’nda bir ada deniz fenerinde veya Monaghan Kontluğu’nda Scandi-şık bir kabinde geçirmenizi sağlar. Ve eğer daha uzak bir yer istiyorsanız, Aran Adaları, The Banshees of Inisherin’in çekim yeri ve ilham alındığı yer kadar sert olmaz.

Yunanistan

Santorini island, Greece. Oia town traditional white houses and churches with blue domes over the Caldera, Aegean sea.

Yunanistan, rekor kıran turist sayıları çekiyor ve kristal Ege suları bizi dünyanın en sevilen adalarına geri çağırıyor: kartpostal gibi Santorini, mitoloji dolu Mykonos ve yeniden ortaya çıkan bağcılık sahnesi ile devasa Girit. Hayalinizdeki adaların listesi giderek genişliyor; daha fazla ziyaretçi, radarın altındaki Paros’a, araçsız Hydra’ya, huzurlu Zakynthos’a, plaj dolu Ios’a ve vahşi, rüzgarlı Tinos’a doğru ilerliyor. Ve Atina’yı göz ardı etmemeye özen gösterin. Kendini felç eden bir borç krizinden sonra yeniden inşa ederken, antik şehir, onu Avrupa’nın beklenmedik şekilde en havalı başkentleri arasında sıralayan mücadeleci, yaratıcı bir enerjiye yöneldi. Ve gerçekten bir macera arayanlar için – elbette biraz yavaş bir macera – Yunanistan’ın sert kuzeybatısındaki Pindus Dağları çevresine dağılmış 46 geleneksel taş köyü olan Zagorohoria’ya bir yolculuk düşünün. Burada, güneş arayan partileyicilerden ziyade trüf avcıları, kabaran sıcak pınarlar ve Ortodoks freskleri ile manastırlarla karşılaşmanız daha olasıdır.

İtalya

Stanley Tucci’nin popüler CNN seyahat belgeseli gösterdi ki, İtalya’nın sunduğu dolce vita’nın keşfedilecek yeterince günü yok. Floransa, Venedik, Milano ve Roma’daki popüler yerlerin ötesinde, ülke keşfedilmeyi ve aşık olunmayı bekleyen neredeyse sonsuz sayıda köy ve hak ettiği değeri alamamış şehir ile kutsanmıştır. Örneğin, Palermo’nun çarpıcı restore edilmiş Villa Igiea, glitterati’yi Sicilya’ya geri getirdi ve hala HBO’nun The White Lotus’taki rolünden yüksek bir keyif alıyor, diğer yandan Bergamo ve Brescia – iki eski rakip, pandeminin erken dönemlerinin merkezleri – farklılıklarını bir kenara bırakarak ortaklaşa 2023 İtalya Kültür Başkenti unvanını taşıyorlar. Tabii ki, İtalya’nın kalıcı miraslarından biri de dünya çapında ünlü mutfağıdır ve hükümet, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil edilmesi için resmi olarak aday göstermiştir. Ve heyecanın neden olduğunu görmek için uzağa bakmanıza gerek yok: İtalya, bin yıllık Roma Yahudi mutfağı’na dalabilir, Toskana’da dönüşümsel bir yemek sınıfına katılabilir veya iç kısımdaki Umbria’da (torta al testo gibi) tamamen yeni bir şey deneyebilirsiniz.

Japonya

Japonya, uluslararası bir pandeminin yaşandığı bir döneme denk gelen Yaz Olimpiyatları’nın sırası geldiğinde kötü bir kura çekti. Ve ne kadar gecikmiş olursa olsun, Oyunlar dünya genelindeki izleyicilere ada ülkesi hakkında sevdikleri ve özledikleri şeyi hatırlattı: gelenekler, tasarım kültürü, futuristik yenilik. Şimdi ülke, vizesiz turizme yeniden açıldığında, hâlâ incredible restoranlar, ultra rahatlayıcı onsen’ler, Şinto tapınakları, kiraz çiçekleri ve kusursuz temiz ve verimli yüksek hızlı trenler’i bulacaksınız, ki dünyanın en manzaralı demiryolu hatları boyunca seyahat ediyorlar. Ancak bu şimşek hızındaki gelecek ülkesinde her zaman yeni bir şeyler çıkıyor. Canlı bir gin sahnesi mi? Tabii ki. 1599’dan kalma bir tepedeki kalede gecelik konaklama yapabileceğiniz bir yer mi? Kontrol. Ayrıca, Naoshima Adası’ndaki yeni galeriler ve sergiler, ultra şık glamping tesisleri ve kadın şefler tarafından yönetilen sushi bar’ların büyüyen bir listesi – hala bu geleneklere bağlı ülkede önemli bir nadirlik. Ve şimdi ülkenin aşırı kuzey ve güneyine gitmek için harika bahaneler var: Kuzeydeki Jomon Prehistorik Siteleri ve güneybatı uzanımlarındaki takımadanın tamamen insanlar tarafından yerleşilmemiş ve nesli tükenmekte olan türlerle dolu olan adalar zinciri gibi, Yeni UNESCO Dünya Mirası tayin edilen yerler arasında.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İzinsiz Kopyalanamaz