Turizm

Dünyanın En İyi Yataklı Trenleri

Hindistan’dan İskoçya’ya Kadar Uyurken Seyahat Edebileceğiniz Trenler ve Rotaları

Geçtiğimiz yıl iklim değişikliğiyle ilgili endişeler ve salgın sonrası yavaşlama isteğimizle birlikte çevremizi sindirerek seyahat etme arzusu duymaya başladık. Bu da yataklı trenlerin yükselişe geçmesine yol açtı ve European Sleeper gibi özel şirketler romantikleri yeniden raylara yönlendirdi. Avusturya Demirağları İşletmesi (ÖBB) yüksek teknolojili yepyeni bir tren filosunu hizmete açarak pek çok yeni rota oluşturdu. Lüks Pazar ise yıl sonuna doğru Orient Ekspres’in yeni bir versiyonunu piyasaya sürerek bir efsaneyi yeniden canlandırdı. İşte bu yıl dikkat edilmesi gereken en yeni altı yataklı tren.

Avrupa’da Brüksel ve Belçika’dan; Prag – Çek Cumhuriyeti’ne

Geçtiğimiz Mayıs ayında, uzun zamandır beklenen (İyi Geceler Treni) Good Night Train, Brüksel’den Berlin’e, Antwerp (Anvers), Rotterdam ve Amsterdam üzerinden ilk yolculuğunu gerçekleştirdi. Yolculara göre fiyatı daha makul olan yolculuğun rakibi, aynı rotayı yeni başlatan ÖBB’nin Nightjet’i. Good Night Train pazartesi ve cuma günleri çalışıyor, Nightjet ise salı, perşembe ve cumartesi günleri. Belçikalı-Hollandalı bir kolektif tarafından finanse edilen European Sleeper, Mart ayının sonundan itibaren rotayı Prag’a kadar uzatıyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri çalışacak olan tren, Brüksel Midi istasyonundan saat 19.20 civarında hareket edip ertesi sabah saat 11’den önce Prag’a varacak. Yolcuların öğle yemeğinin tadını çıkarmaları ve bir otele yerleşmeden önce Çek başkentinde dolaşmaları için mükemmel bir zamanlama bu. Şirket trene bir yemekli vagon bağlamayı düşünüyor ancak şu anda yiyecek olarak, bir görevli tarafından servis edilen sandviç, cips, hazır erişte ve içeceğin yanı sıra, yataklı vagondaki yolcular için Ardennes ezmesi, kraker, yoğurt ve meyve suyundan oluşan bir kahvaltı kutusu bulunuyor. Karnınızı önceden doyurmanız ya da yolculuk için hazırlıklı gelmeniz iyi olur.

Belmond’un Singapur-Malezya-Singapur rotalı Doğu ve Orient Ekspresi

Şark Ekspresi olarak da tanıdığımız Orient Ekspres, 19. yüzyılın sonlarında Paris ve İstanbul arasındaki orijinal rotasında yazarları, aktörleri, kraliyet ailesi üyelerini hatta casusları misafir etmişti. Soyluların treni, günümüzde tek bir tren değil; Orient Ekspres adını taşıyan iki farklı tren var artık. Bunlardan biri, LVMH’ye ait lüks seyahat şirketi Belmond ilk seferini otuz yıl önce Singapur ve Bangkok arasında yapmıştı ve şimdi Güneydoğu Asya’da “Doğu ve Orient Ekspresi” seferlerini yeniden başlatıyor. “Vahşi Malezya” programı Singapur’dan hareketle Malezya’nın ormanları boyunca kuzeye doğru ilerleyecek. Bu, üç gecelik gidiş-dönüş yolculuğu süresince yolcular Taman Negara Milli Parkı’nın yağmur ormanlarında, Penang Adası’nın dumanlı arka sokaklarında ve eski mahallelerinde dolaşabilecekler. Üç farklı konaklama düzeninin bulunduğu tren, kauçuk ve palmiye ağaçlarının dev yaprakları arasından adeta süzülerek ilerlerken, yolcular kiraz ağacı kaplamalar ve ipekli kumaşlarla bezeli kompartımanların pencerelerinde doğanın güzelliğine şahitlik edecekler. Yerel Peranakan mutfağı sunan iki vagondan birinde akşam yemeğine oturmadan önce, trenin en sonundaki açık gözlem platformunda ormanın ıslak kokusunu taşıyan ılık bir rüzgar eşliğinde kokteylinizi yudumlamanızı öneririz. “Doğu ve Orient Ekspresi Vahşi Malezya” yolculuğu 4 Mart – 28 Ekim 2024 tarihleri arasında, pazartesi günleri Singapur’dan başlayacak.

Cadore Ekspresi: İtalya, Roma’dan; Cortina’ya

Kayak ve snowboard tutkunlarına özel, bir gecelik Cadore Ekspresi geçen yıl Noel’den hemen önce yolcularını Roma’dan karlı Dolomitlere götürerek hizmete girdi. Bu yolculuğu gündüz yapmak zaten mümkündü ama cuma günleri saat 21.40’ta Roma Termini’den kalkan yataklı tren, yolculara direkt hat sağlamasının yanı sıra yemek vagonunda dumanı tüten Gorgonzola gnocchi ve kırmızı şarapta kızartılmış yağlı dana eti eşliğinde eğlenme şansı da sunuyor. İki yüz yirmi yatak kapasiteli tren, mahremiyet isteyenler için hem tekli hem de çiftli kabinler ve dört ila altı yolcunun konaklayabileceği keyifli kuşetli bölme seçenekleriyle yenilendi. Temizlik ve rahatlık, halı kaplı zeminler, şişe suyu ve kahvaltının dahil olduğu bir hizmet sunan Cadore Express, kahve ve kruvasan eşliğinde muhteşem dağ manzarası izleyerek sabah 8’de piste varmak ve tüm gününü orada geçirmek isteyenler için ideal.

Nightjet: Almanya, Hamburg’dan; Avusturya, Viyana’ya

Avusturya’nın devlet işletmecisi ÖBB, geçen yıl otuz üç yeni nesil trenden oluşan yeni filosunun duyurusunu yaparak Avrupa’daki yataklı tren rotalarının genişletilmesinde önemli bir rol oynadı. Aralık ayında Hamburg’dan Viyana’ya ilk seferini yapan bu yeni trenler, içinde duşlu banyosu, tuvaleti, sabit yatakları, küçük bir şişe köpüklü şarabı ve ışıklandırılmış ortamıyla, konforu artırılmış kompartımanlara sahip. Modern mini kabinleri ise Japon kapsül otellerini andırıyor. Mahremiyeti tercih eden ama tek bir kompartımana göz yaşartıcı ücret ödemek istemeyen yolcular için bu mini kabinler ideal; el bagajını ve ayakkabılarınızı koymanız için bir dolaba ve içeri girip rahatça uzanmanız için yeterli alana sahip. Klimalı, ses yalıtımlı ve giriş kartlı bu mini kabinler, özel konfor kompartımanının yaklaşık yarısı fiyatında. Tren, akşam saat sekiz civarında kalkıyor. Yolcuların çoğu koridorlarda (gemide yemekli vagon olmaması nedeniyle) ellerinde kağıt bardaklarla şarap içerken eski şehrin dışına çıkan tren, gece yarısına doğru çöken sessizlikle birlikte güneye, Avusturya’ya doğru ilerliyor ve sabah dokuzdan önce yolcuları başkente ulaştırıyor.

Orient Express, La Dolce Vita (Tatlı Hayat)

2024’ün sonlarına doğru lansmanı yapılması planlanan efsanevi lüks trenin en son versiyonu Accor Grubu’ndan geliyor ve 1960’ların olağanüstü aşırılığına ve ihtişamına saygı duruşunda bulunuyor. Emiliano Salci ve Britt Moran ikilisinin kurduğu Milano merkezli bir mimari ve tasarım stüdyosu olan Dimorestudio tarafından tasarlanan tren; farklı renklerin ve tonlarının cesurca kullanıldığı, geometrik tasarımlar ve parlak ahşap kaplamalarla süslenmiş on iki lüks kabin, on sekiz süit ve bir Honor süitten oluşuyor. Füme aynalı duvarlar, çift kişilik yatağa dönüşen kanepeler ve özel yapım tavan aydınlatmalarıyla donatılan kompartımanlar, tren İtalya kırsalında hızla yol alırken tek başına kalıp dinlenmek isteyen yolcular için ideal. Bir ya da iki geceyi içeren altı farklı güzergahtan biri Roma Ostiense istasyonunda, diğer ikisi Palermo Centrale’de başlıyor ve yolculara tren dışında; Piedmont’ta yer mantarı tatmak, Venedik Bazilikası di San Marco’da özel bir gece turu ve Abruzzo’da ata binmek gibi çeşitli seçenekler sunuyor.

EuroNight: Polonya, Varşova’dan; Almanya, Münih’e

ÖBB’nin diğer birkaç ülkenin ulusal demiryolları ile ortaklaşa yürüttüğü ve Almanya, Macaristan, Hırvatistan, Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ni birbirine bağlayan, EuroNight olarak bilinen başka bir yataklı tren hizmeti daha var. Vagonlar ve hizmetler her bir ortak tarafından ayrıca yürütüldüğü için yatakların kalitesi, tasarımı ve sunulan olanaklar her seferde farklılık gösterebiliyor. Polonya’nın başkentinden 19.20’de yola çıkan EuroNight, şehrin batısına doğru yol alırken, ailelerin akşam yemeğini yediği, çocuk odalarının yumuşacık ışığının tül perdelerin arsından süzüldüğü apartmanların arasından geçiyor ve çok geçmeden hızlanarak kırlara akıyor. İşte bu noktada Kindle’lar ortaya çıkıyor, telefonlar fişe takılıyor ve çoraplı ayaklar yataklara tırmanıyor. Tren sabah 10’da Münih’e varmadan önce, pencerenin önüne elinizde kahveyle oturup, Bavyera kırsalının gözlerinizin önünden kayıp gitmesini izlemek için iki güzel saatiniz var.

Mezopotamya Ekspresi: Ankara’dan Diyarbakır’a

Dünya listelerinde henüz yer almasa da bizim de iki güçlü adayımız var; İlki, TCDD’nin yeni turistik seferi Mezopotamya Ekspresi. Ankara’dan Diyarbakır’a uzanan, tarih ve doğal güzelliklerle dolu güzergahı boyunca seyahat tutkunlarına yeni deneyimler yaşatacak turistik Mezopotamya Ekspresi ilk seferine 19 Nisan’da başlıyor. Ankara’dan 15.55’te yola çıkan tren, Kayseri, Malatya ve Elazığ’da mola vererek yaklaşık yirmi dört saat sonra Diyarbakır’a ulaşacak. Bölgeyi keşfetmek isteyen yolcular, tarihi yerleri ziyaret etmek, yöresel lezzetleri tadıp yerel ürünleri satın almak için bolca zaman bulacak. Tren Diyarbakır’dan 21 Nisan öğlen 12.00’de dönüş yolculuğuna başlayacak. Mezopotamya Ekspresi toplam 180 yolcu kapasitesine, dokuz yataklı ve bir yemekli vagona sahip. İki kişilik yataklı vagonlarda seyahat etmek isteyenler gidiş için 9 bin, dönüş için ise 8 bin lira ücret ödeyecekler. Turistik Mezopotamya Ekspresi özel tarifeli tren statüsünde olduğu için diğer tarifeli trenlerde uygulanan öğrenci, öğretmen, gazi, engelli tarifleri uygulanmayacak.


Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi: Ankara’dan Kars’a

Dünya listesinde henüz yer almasa da TCDD Taşımacılık AŞ’nin efsanevi treni Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi, yirmi beş saatlik güzergahta yolcularını masalsı bir serüvene çıkarıyorlar. Ankara’dan başlayan yolculukta Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahını izleyen trenler, 1310 kilometre yol kat ederek Kars’a ulaşıyor. Yılın ilk üç ayında toplamda 35 bin 453 seyahat ve gezi tutkunu, Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi ile yolculuk etti. Özellikle gençler, doğa severler ve fotoğraf tutkunlarının yanı sıra her yaştan yolcu, bu eşsiz tren yolculuğunu tercih ediyor. Ankara-Kars-Ankara arasında her gün işlemekte olan Doğu Ekspresi pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşmakta. Kuşetli vagonlarda on kompartıman bulunmakta, her kompartımanda dört kişi kalabilmekte. Yemekli vagonda ise on dört masa ile kırk yedi ila elli iki arasında oturma yeri bulunmakta. En yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda yolculuklar genelde pulman vagonlarda yapılmakta. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, üniversite öğrencileri gibi farklı gruplar kuşetli vagonlarda konaklamakta. Uzun yıllardır adından söz ettiren ve biletleri karaborsaya kadar düşen Doğu Ekspresi seferlerine bu yıl iki yeni alternatif daha eklendi. Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan güzergahlarına eklenen yeni turistik seferler 17 Nisan ve 21 Nisan’da başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İzinsiz Kopyalanamaz